rus escort astropay

ERGENLİKTE PSİKOSOSYAL GELİŞİM

KURAMSAL YAKLAŞIMLAR

• Freud: genital dönem (bkz. Freud’un Psikoseksüel Kuramı). Önceki dönemler başarılı olarak geçilmişse, sevme ve çalışma yetenekleri kazanılır.
• Erikson: temel kriz kimliğe karşı kimlik karmaşası (bkz. Erikson’un Psikososyal Gelişim Kuramı)
• Giligann ve Tannen: kız ve erkeklerin kimlik kavramlarının farklılaştığını belirtmiştir.

ERGENLİK DÖNEMİ GELİŞİM GÖREVLERİ (Havighurst, 1972)

1. Fiziksel yapıyı kabullenme ve vücudu etkili bir biçimde kullanabilme: Bu dönemde bedende birçok değişim ortaya çıktığı için ergenler bedenlerine karşı çok duyarlıdırlar.
2. Anne-baba ve diğer yetişkinlerden duygusal olarak bağımsızlaşma: Büyüme sürecinin en önemli özelliklerinden biri onlardan bağımsızlaşabilmek ve onlarla yetişkin ilişkileri kurabilmelidir.
3. Toplumsal bir cinsiyet rolü edinme: Kadın ve erkek nedir? Dış görünüşleri nasıl olmalıdır? Farklı cinsler nasıl davranmalı, nasıl roller üstlenmelidir? Sorularına cevap aranır.
4. Her iki cinsten yaşıtlarla yeni ve daha uygun ilişkiler geliştirme
5. Toplumsal sorumluluklar isteme ve kazanma: Ergenler eşitsizlik, adaletsizlik ve başka toplumsal sorunların varlığından rahatsız olurlar, bunlar karşısında bir kısmı eylemci olurken, diğerleri sessiz kalabilir.
6. Davranışları yönlendirecek bir ahlak sistemine ve değerler grubuna sahip olma
7. Bir mesleğe hazırlanma
8. Evlilik ve aile kurmaya hazırlanma.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>